
One kilogram of cashews can cost $10 wholesale — over seven times as much as peanuts.And in the US, retail prices for raw whole cashews can reach $15 per pound. But cashews are more complex than most other nuts. Each cashew kernel grows inside a toxic shell. It must be carefully extracted from this ...
READ MORE +